Biblioteka Publiczna

Gminna Biblioteka Publiczna w Stanisławowie działa w strukturze Gminnego Ośrodka Kultury. Posiada 2 filie: w Ładzyniu i w Pustelniku.

 Gminna Biblioteka Publiczna - Stanisławów

 

 05 -304 Stanisławów

 ul. Szkolna 4A

 tel. (25) 757 55 82

 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Zaprasza

 poniedziałek - 10.00 – 18.00

 wtorek - 10.00 – 18.00

 środa - 8.00 – 16.00

 czwartek - 10.00 -18.00

piatek - 10.00 - 18.00

sobota - 8.00 - 16.00

 oferuje ok. 15 tys. książek, kilka tytułów czsopism, darmowy dostęp do 4 komputerów i internetu, możliwość skorzystania z drukarki.

 

Filia w Ładzyniu znajduje się w lokalu Szkoły Podstawowej

 

tel. do szkoły (25) 757 50 96

zaprasza

środa - 8.30 – 16.30

piątek - 8.30 – 16.30

Filia w Pustelniku także w lokalu Szkoły Podstawowej, ul. Szkolna 16

 

 tel. do szkoły (25) 757 56 79

 zaprasza

 wtorek - 9.00 – 17.00

 czwartek - 9.00 - 17.00

 

 Ważniejsze wydarzenia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Stanisławowie

 Podczas ferii zimowych w dniu 26 stycznia 2012 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej gościło 27 dzieci z zimowiska zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Stanisławowie. Przez 2 godziny dzieci uczestniczyły w grach i zabawach literackich, rozwiązywały rebusy i zagadki związane z bohaterami książek.

 W dniu 12 marca 2012 roku odbyła się kolejna XXXV edycja Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”. Do konkursu szkoły zgłosiły 10 recytatorów w tym: 4 ze Szkoły Podstawowej w Ładzyniu, 4 ze Szkoły Podstawowej w Stanisławowie i 2 z Gimnazjum w Stanisławowie. Komisja w składzie Karolina Marcinkowska- instruktor ds. bibliotek w powiecie, Elżbieta Król – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Wiesława Czapska – kierownik biblioteki zakwalifikowała nastepujących recytatorów na eliminacje powiatowe:

 w grupie I (kl.O – III)

 Olgę Kamińską i Agatę Ostrowską ze szkoły w Ładzyniu

 w grupie II (IV – VI)

 Weronikę Grabską i Martynę Pietrzyk ze szkoły w Stanisławowie

 w grupie III (gimnazjum)

 Sylwię Kominek i Patryka Ołdaka ze Stanisławowa.

 W eliminacjach powiatowych Martyna Pietrzyk zajęła III miejsce za recytację fragmentu „Dzienniczka zakręconej nastolatki” R Opali i „Izby Pamięci” D. Ludwiczak.

 W dniu 10 maja 2012 roku przeprowadzono eliminacje gminne XXIX Konkursu Recytatorskiego im.Kornela Makuszyńskiego. Do konkursu przystąpiło 5 uczniów - tylko ze Szkoły Podstawowej w Stanisławowie. Jury w składzie: Pani Karolina Marcinkowska, Pani Elżbieta Król i Pani Helena Dobosiewicz zdecydowało, ze na eliminacje powiatowe pojadą wszyscy tj.

 w grupie I (kl.I – III)

 Karolina Dobrowolska i Zuzanna Stępień

 w grupie II (kl.IV – VI)

 Weronika Grabska i Alicja Maciejewska.

 Nagrody książkowe i dyplomy zafundowała Gminna Biblioteka Publiczna.

 W tym konkursie podczas eliminacji powiatowych nasze dzieci nie odniosły większych sukcesów.

 W dniu 25 maja 2012 roku w sali audiowizualnej Gimnazjum Gminna Biblioteka Publiczna w Stanisławowie zorganizowała spotkanie z Wojciechem Widłakiem, autorem następujących książek dla dzieci: seria „Pan Kuleczka”, „Opowieści do poduszki”, „Wesoły Ryjek”, „Samotny Jędruś”, „Dwa serca anioła” oraz współautorem”Nowych przygód Bolka i Lolka”, „Podręcznego nieporadnika”, Sekretnego życia Krasnali w Wielkich Kapeluszach”, a także podręczników do szkoły podstawowej. Za swoją twórczość otrzymał wyróżnienie w Poznańskim Przeglądzie Nowości Wydawniczych Książka Jesieni 200, kilka nominacji m.in. do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszynskiego, do nagrody Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2004 i 2005, do nagrody BESTSELLERek 2004i 2008, do nagrody literackiej Zielona Gąska 2009, Nagrodę Literacką Srebrny Kałamarz im.H. Kociubińskiej 2008, główne nagrody w konkursie „Swiat Przyjazny Dziecku” Komitetu Ochrony Praw Dziecka 2010 i 2011, Pióro Fredry 20011. Z wykształcenia specjalista ds. stosunków międzynarodowych, wieloletni redaktor miesięcznika „Dziecko”, w którym zadebiutował jako autor opowiadań dla dzieci w 1998 roku.

 Aby bardziej zapoznać młodych czytelników z twórczością naszego gościa biblioteka ogłosiła konkurs plastyczny na najciekawsza ilustrację do utworów Wojciecha Widłaka. Wpłynęło 71 prac- najwięcej do książek z serii „Pan Kuleczka”. Komisja w składzie: Katarzyna Trawicka , Elżbieta Król i Wiesława Czapska wybrała po 3 najciekawsze prace z każdej klasy i przyznała 4 wyróżnienia

 dla uczniów z klas pierwszych i 3 z klas drugich.

 W klasach pierwszych

 I miejsce zajęła praca Julii Prus SP w Stanisławowie

 II miejsce praca Julii Michta SP w Stanisławowie

 III miejsce praca Bernada Szponara SP w Stanisławowie

 Wyróżnienia otrzymali : Martyna Wielgo, Małgorzata Nowicka, Kacper Ludwiniak, Dawid Prus ze SP w Stanisławowie.

 W klasach drugich

 I miejsce - Magdalena Kaim SP w Stanisławowie

 II miejsce - Aleksandra Kobrzak SP w Pustelniku

 III miejsce – Natalia Musiał SP w Stanisławowie

 Wyróżnienia: Kuć Joaana,Parol Dominika, Julia Godlewska ze SP w Stanisławowie.

 Nagrody książkowe ze swoim autografem wręczył Wojciech Widłak, a pamiątkowe dyplomy Karolina Marcinkowska – instruktor ds bibliotek w powiecie. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia - lizaki.

 Kierownik biblioteki Wiesława Czapska wręczyła nagrodę za największą liczbę przeczytanych książek w Gminnaj Bibliotece Publicznej w roku szkolnym 2011/2012 uczniowi klasy piątej Adamowi Zdanowiczowi.

 Po tej uroczystej części głos zabrał zaproszony gość Pan Wojciech Widłak, który zapoznał uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich ze Szkoły Podstawowej w Stanisławowie ze swoim dorobkiem pisarskim. Przedstawił bohaterów (maskotki) swoich książek a mianowicie Pana Kuleczkę i jego podopiecznych – refleksyjnego Psa Pypcia, neurotyczną Kaczkę Katastrofę oraz małomówną muchę Bzy-Bzyk. Pomysł do napisania serii o Panu Kuleczce podsunęła mu koleżanka krakowska artystka Elżbieta Wasiuczyńska, która przysłała małą karteczkę z ilustracją głowy głównego bohatera, a potem kolejne obrazki: psa, kaczki muchy i motyla. Wszyscy stali na kolorowych piłkach i mieli parasole. Bohaterowie przypominają rodzinę i jej wzajemne relacje. Kolejne opowiadanie „Wesoły Ryjek” opisuje jak z pogoda przyjmować to co przyniesie każdy nowy dzień.Nastepna książka „Dwa serca anioła” porusza bardzo ważny temat jak choroba dziecka. Kilkuletni chłopiec ma wadę serca. Nie wolno mu się męczyć. Mimo poważnego problemu jest to utwór pogodny i budzący nadzieję, pełny czułego humoru. Całość dopełniają ilustracje Pawła Pawlaka – tylko w dwóch kolorach- czerwonym i niebieskim. „Opowieści do poduszki” świetnie nadają się do czytania przed snem. Bohaterkami są pewna dziewczynka Kasia i niezwykła poduszka, która potrafi mówić. Na zkończenie spotkania Pan Widłak podarował GBP „Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach. Jak sam określił, „jest to nietypowa książka i raczej nie dla dzieci” z ilustracjami Pawła Pawlaka. Wygląda jak stary zeszyt - czarna okładka, wytarta na rogach, pożółkłe kartki. W środku zadumane krasnale w dziwnych nakryciach głowy – kryjące twarze pod rondami. Nawiązuje do wydarzeń w Polsce sprzed 25 lat.

 Po spotkaniu dzieci miały możliwość kupienia książek i uzyskania autografu od naszego gościa.

Wiesława Czapska

5spladzyn.jpg6zspustelnik.jpg3spstanislawow.jpg1ugstanislawow.jpg2ws.jpg4gbp.jpg7przedszkole.jpg