„Święci Pańscy” w GOK, czyli zapraszamy na wystawę!

„Święci Pańscy w sztuce ludowej” – tę wystawę możemy oglądać w GOK do końca listopada.

Na wernisaż wystawy, który odbył się w GOK w niedzielny wieczór, 27 października, przybyło do nas wielu znakomitych gości.

Byli wśród nich przedstawiciele władz gminy, sołectwa, parafii i mieszkańcy.

Wśród zaproszonych gości znalazł się Mariusz Burdach, dyrektor Muzeum Regionalnego w Łukowie, placówki, która jest właścicielem ekspozycji.

Była z nami także autorka wystawy Agnieszka Szaniawska, która przygotowała prelekcję, wprowadzającą z klimat zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych. Mówiła o wierzeniach ludowych i roli, jaką w polskiej tradycji odgrywali poszczególni święci.

Atmosfera stała się jeszcze bardziej podniosła, kiedy Justyna Kierczyńska rozpoczęła grę na skrzypcach.

Ten klimatyczny wieczór pozostanie na długo w naszej pamięci. Tymczasem nadal można obejrzeć u nas wystawę.

Artefakty zostaną w Stanisławowie do końca listopada. Prezentujemy rzeźby i płaskorzeźby, oleodruki oraz tkaniny dwuosnowowe. Eksponaty te ukazują sylwetki prawie 40 świętych. Sercem ekspozycji są rzeźby ludowe wykonane w latach 1974 – 2013 przez czołowych twórców ludowych.

Co sprawia, że rzeźby są wyjątkowe? Celowość formy, prostota, lapidarność ich wykonania a także wyjątkowa polichromia. Dzięki ekspresji i bogactwu kolorystycznemu prace są naturalne i zrozumiałe dla wszystkich.

Częścią prezentowanej wystawy są oleodruki wykonane na papierze i pochodzące z początku XX wieku.

W GOK czekają na was też dywany  dwuosnowowe przedstawiającą postać „św. Jerzego” z 1988 roku oraz makata pt. „św. Franciszek” z 1987 r. Ich autorką jest jedna z czołowych tkaczek polskich – Dominika Bujnowska.

Wstęp na wystawę jest wolny! Prosimy o wcześniejsze umówienie zwiedzania.